Oznam

list ZMOS pre regionálne úrady

Vážení spoluobčania,

obec Báb sa ako jedna z členských obcí hlási ku komuniké rady Nitrianskeho regionálneho ZMOS zo dňa 3. februára, ktoré bolo zaslané viacerým štátnym orgánom a medializované vo viacerých médiách. Pred dvomi týždňami sme týmto komuniké oznámili príslušným štátnym orgánom naše stanovisko, že po troch kolách celoplošného testovania v okrese Nitra a ďalších dvoch nariedených testovaniach naprieč Slovenskom, po 15. februári 2021 už ďalšie testovanie nebudeme organizovať a vyzvali sme „zodpovedných“, aby túto štátnu úlohu ďalej zabezpečoval štát.

Keďže v priebehu dvoch týždňov na našu výzvu nikto z kompetentných, až na okresný úrad Nitra, ktorý nám odporučil spoluprácu so súkromnou spoločnosťou, nereagoval a odporúčaná spolupráca daný problém neriešila a stále presúvala povinnosti a zodpovednosť štátu na plecia samosprávy rada NR ZMOS 17. februára na svojom zasadnutí, odporučila členským obciam, aby sa riadili spomínaným stanoviskom. Po konzultácii s Krízovým štábom našej obce sme sa ako členská obec NR ZMOS rozhodli počas víkendových dní v obci netestovať. Vám občanom sme odporučili zabezpečiť si testovanie na odberových miestach v okresnom meste Nitra, prípadne v niektorom z iných funkčných odberových miestach, nakoľko si uvedomujeme, že stále na cestu do práce, potrebujete potvrdenie negatívneho výsledku testu, ktoré z deklarovaného dobrovoľného testovania, rozhodnutím štátnych orgánov, robí testovanie povinným.

Rada NR ZMOS na svojom zasadnutí 17. februára. 2021 požiadala  príslušné  štátne orgány o písomné stanovisko, či sú schopné zabezpečiť činnosť v obciach tak, aby odberové miesta boli dostupné aj občanom mimo okresného mesta. V prípade, že by to nebolo možné, vyzvala tieto orgány, aby sa v rámci svojich kompetencií zasadili za to, že plošné testovanie, ktoré dlhodobo neprináša očakávané a sľubované výsledky bolo prehodnotené a aby sa, povinne vykonávalo, len v „premorených“ lokalitách, prípadne bola zrušená povinnosť preukazovať sa negatívnym výsledkom testu pri ceste do práce.

Všetci starostovia príslušných obcí boli oslovení, aby  túto výzvu podpísali a zverejnili na stránkach svojich obcí.

List v prílohe.

List_NRZ_ZMOS_regionalne_urady_NSK 61.7 kB docx 19.2.2021