Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Spevácky súbor Bábčanka

Členovia súboru Bábčanka sa po  vzore okolitých obcí, v ktorých už posobili folklorne a spevácke skupiny, rozhodli založiť vlastný spevácky súbor aj v našej obci Báb. Podarili sa, aj keď začiatky neboli lahké. Pôvodne bol . počet členov súboru vačší, ale dôvod, že na skúšky bolo potrebné chodiť pravidelne, mnohých odradil. Niektorí členovia súboru sú ešte pracujúci a tak sklbiť pracovné povinnosti s nácvikom piesní, nebolo vždy jednoduché.

Veľkú podporu mal súbor aj u poslancov obecného zastupiteľstva, vtedajšieho starostu Ing. Pavla Schwarca a podporu má i u terajšieho starostu Petra Nemečka. Ten, okrem iného zabezpečoval a zabezpečuje dopravu, ak sa vystúpenia konajú mimo obce. Finančné prostriedky na ošatenie a na nákup jednej harmoniky boli zabezpečené z rozpočtu Obecného úradu i od podnikateľov našej obce.

Spevácky súbor Babčanka so svojimi ľudovými i folklórnymi piesňami pozdravil občanov v susedných obciach pri príležitosti Lužianskych slávností, vinobrania vo Velkom Záluží, národných osláv v Tešedíkove, Cyrilo-Metodských dní v Nitre, zúčastnil sa prehliadky súborov v Rumanovej, v Lapáši, posedenia s občanmi v Lehote a v Pustých Sadoch. V našej obci to boli Fašiangy – sprievod po dedine,Deň matiek, Október – mesiac úcty k starším, predvianočná oslava, posedenie s členmi ZO JDS, návšteva Domu dochodcov v Nitre a predviačnom období, kde žijú naši spoluobčania.

Spevácky súbor Bábčanka bol zaregistrovaný na Krajskom osvetovom stredisku v Nitre dňa 20. 5. 2005.

Fotografia: Hozák,Schwarcová,Lečková,Švihorík,Jagelková,Fabryová,Gažíková,Gažík,

Severínová,Bútorová,Matušicová,Strapek.